جستجو

تبلیغات  زن و شوهر عفیف

  سدید الدین محمد عوضی در جوامع الحکایات می نویسد :

  در زمان گذشته مرد خیاطی که فرد صالح و مومنی بود زنی پاک دامن و با عفیتی داشت ، و همچنین دارای صورتی زیبا و با کمالاتی بود و هرگز خیانتی از وی ظاهر نگشته بود . روزی زن نزد شوهر خود نشسته و شروع کرد به صحبت کردن ، طوری که می خواست منت بر سر شوهر بگذارد ، که : تو قدر عفاف من چه دانی و قیمت صلاح من چه شناسی ، که من در صلاح ، زبیده ی وقت و رابعه ی عهدم .

  مرد گفت : راست می گویی ، اما عفاف تو به نتیجه ی عفاف من است . چون من در حضرت آفریدگار راست باشم ، او تو را در عصمت بدارد . زن خشمگین شد و گفت : هیچ کس زن را نگاه نتواند داشت اگر من زن صالحه و با عفت نبودم هر کاری می خواستم می کردم. مرد گفت : به تو اجازه می دهم به هر جا که می خواهی بروی و هر کاری که می خواهی بکن . زن روز دیگر خودش را آرایش کرد و چادر در سر کشید و از خانه بیرون شد و تا شب بیرون بود اما هیچ کس به او توجهی نکرد مگر یک مرد که چادر او را کشید و رفت . چون زن به خانه باز آمد مرد گفت : تمام روز را گشتی و هیچ کس به تو توجهی نکرد مگر یک کس و او نیز رها کرد . زن گفت : تو از کجا دیدی ؟ گفت من در خانه ی خود بودم ، جریان به این صورت است که من در عمر خود به هیچ زن نامحرم به چشم خیانت نگاه نکرده ام ، مگر در کودکی که گوشه ی چادر زنی را گرفتم و در همان حال پشیمان شدم و چادر او را رها کردم .

  دانستم که اگر کسی قصد داشته باشد به زن من نگاه کند و تجاوز کند بیش از این انجام نمی دهد !زن به پای شوهرش افتاد و گفت : برای من معلوم شد که عفاف و عقت و پاک دامنی و با حجاب بودن من از عفاف تو است ! فایده ی این حکایت آن است که هر کس خواهد نامحرمان به چشم خیانت ، به ناموس او نگاه نکنند ، او باید به ناموس مسلمانان نگاه نکند که حق تعالی به برکت عفت تو اهل و عیال تو را در پرده ی عفت نگه می دارد .

  گفتم : که مکُن گفت : مکُن تا نکنند

                                                                 این یک سخنم چنان خوش آمد که مپرس

                                     <<برگرفته از کتاب نکته هایی ناب از چشم زخم و چشم چرانی >>


  این مطلب تا کنون 21 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 24 شهريور 1395
  منبع
  برچسب ها : عفاف ,چادر ,خانه ,شوهر ,توجهی نکرد ,

تبلیغات


  تبلیغات شما در این قسمت

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 10 فروردين 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر